YÜZ GERDİRME NEDİR ?

SAĞLIK 22-02-2018

Yüz gerdirme nasıl yapılır ?


YÜZ GERDİRME NEDİR ?

Özellikle bayanların çokça sorduğu bir konudur yüz gerdirme.Ameliyatsız bu mümkün müdür? Sonuçları nelerdir,kimlere yapılabilir ? öğrenelim..


Yüzümüzün vücudumuzdaki yaşlılığı en çok belli eden yerlerden birisi olduğu gerçek. Zira devamlı olarak konuşmalarımız sırasında onu buruşturmamız, kasları kullanmamız, mimiklerimiz, dış hava koşulları ile sürekli olarak irtibat halinde bulunması, makyaj ve kozmetik ürünlerinin yaşlandırıcı etkileri gibi tüm koşullar maalesef yüzün oldukça çabuk bir şekilde yaşlanmasına neden olurlar. Hatta yere basabilmemizi sağlayan yer çekimi bile maalesef yüzün giderek sarkması ve yaşlanması üzerinde söz sahibidir. Dolayısıyla tıbbın çare bulduğu yüz yaşlanması için kullanılan estetik cerrahi yöntemlerinden birisi de yüz gerdirme olarak karşımıza çıkıyor.

Yüz germe estetiği sayesinde yüzde sarkmalara neden olan ve fazlalık olarak adlandırılan deri bir cerrahi operasyon neticesinde alınmaktadır ve böylece geri kalan derinin gergin bir şekilde yüzde durarak on yıla varabilen bir gençleşme sağlanmaktadır. Bu işlem yapılırken ortaya çıkan ameliyat izleri de direkt olarak görünmeyecek bölgelerde bırakıldıkları için operasyon geçirenlerin ameliyat izi konusunda endişe etmemeleri gerekmekte. Zaten bu izler de aradan geçen bir kaç yıl içerisinde olabildiğince kaybolmaktadır ve çok keskin gözlerle incelenmedikçe görülmemektedir.

Orta yaşların sonundan itibaren uygulanması önerilen yüz gerdirme operasyonu, talep halinde daha erken yaşlarda da uygulanabiliyor ancak gereksiz yere ikinci bir operasyonun önüne geçilmesi için ellili yaşlara doğru uygulanması çok daha fazla tavsiye ediliyor. Elbette operasyondan önce doktorun varolan hastalıklar konusunda bilgilendirilmesi ve böylece gerekli önlemlerin alınması da en önemli noktalar arasında. Tabii ki yüz derisinin alınması esnasında bu bölgede çeşitli görünüm sorunlarına neden olan fazla yağ tabakaları ya da kas katmanları da alınabilmektedir. Hatta hazır yüz derisi üzerinde işlem yapılırken sarkmış ya da bollaşmış göz altı, kulak arkası, çene gibi diğer bölümlerde de gerdirme işlemi uygulanarak tek seferde istenen sonucun elde edilmesi sağlanmaktadır.

Estetik operasyonun ardından yaklaşık olarak bir hafta sonra hastanın günlük yaşamına dönmesi mümkün olmaktadır ve bir kaç haftanın ardından dikkat edilmesi gereken hiç bir nokta bulunmamaktadır. Bir ya da iki yıl içerisinde operasyon izinin de artık görülemeyecek hale gelmesi ile operasyon tamamen sonlanır.

En çok tercih edilen ameliyatsız yüz gerdirme yöntemleri:

İple Yüz Germe (İp Askı, Örümcek Ağı Estetiği): İple yüz germe yöntemi ameliyatsız yüz germe yöntemlerinden biridir. İplerin zamanla vücuttan eriyip atılanları ve kalıcı olanları vardır. Kalıcı ipler biraz daha etkili olsalar da kalıcı olmaları nedeniyle cerrahi işlem olarak kabul edilebilir. Zamanla eriyip atılan ipler çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle alt yüzde çene hattının bozulduğu durumlarda, fazla büyük olmayan gıdılarda etkilidir. Mikrofokuslu ultrason, dolgu yöntemlerine eklendiğinde yüz germe etkisi çok daha belirgin olur. İp yöntemi zayıf, yağ dokusu az kişilere uygun değildir. Daha çok alt yüz bölgesinde tercih edilmelidir.

Dolgu ile Yüz Germe: Yüzde sarkma sadece cilt gevşemesi ile değil cilt altı bağlarında zayıflama, yağ ve kemik kayıpları ile olur. Ailesel olarak yanakları zayıf kişilerde erken yaşta göz altı çukuru, torbalanmaya eğilim, yanakta düzleşme veya çöküklük olur. Bu tür şikayetlerde dolgu ile yanak ve gözaltı desteği sağlamak şarttır. Ayrıca yaşla beraber yanaklarda ve şakaklarda yağ ve kemik kaybı gerçekleşir. Bu tür durumlarda yine eksilen hacmi yerine koymadan diğer yöntemlerin etkisi ortaya çıkmaz. Ayrıca yüzü geren yüz bağları ve cilt altı bağ dokusuna dolgu uygulamak lifting etkisi yapar. Ameliyatsız yüz germelerde 40-45 yaş sonrası dolgu eklenerek yapılan işlemlerden en iyi sonuçlar alınır. Doğru alanlara dolgu konulursa şişme yerine yüze gençlik ifadesi veren daralma ve toparlanma olur. 

Fraksiyonel Radyofrekans (Scarlet, Altın İğne, Altın Frekans) ile Yüz Germe: Mikroiğneli radyofrekans yöntemi iğnelerin mekanik etkisi ve radyofrekansın ısıtıcı özelliği ile cildi gerer. Mikroiğneler sayesinde gözenekleri küçültür, radyofrekans ise cildi sıkılaştırır. Gözenek, kırışıklık problemli elastikiyet kaybı olan, sarkmaya eğilimli kişilerde tercih edilmelidir. Geçmişte aknelenen ve akne izleri olan kişilerde özellikle uygulanabilir. Ortalama üç seans yapılmalıdır. Seans aralıkları 3-5 haftadır. Yüz sarkmadaki etkinliğini arttırmak için PRP ve lazerliftle birlikte uygulama yapılmalıdır.