YUMURTALIK KİSTİ NEDİR ?

SAĞLIK 20-02-2018

Yumurtalık kisti belirtileri nelerdir,nasıl tedavi edilir ?


YUMURTALIK KİSTİ NEDİR ?

Yumurtalık kistleri çok yaygın olarak görülmesine rağmen, nadiren tedaviye ihtiyaç gerektirir. Hormon tedavileri (doğum kontrol hapları) ile kontrol altında alınabilir, bazen de cerrahi müdahale gerektirmektedir.

Yumurtalık kisti: Yumurtalıklar kadın üreme sisteminin bir parçasıdır. Alt karında, rahmin sağında ve solunda bulunur. Spermle buluşarak bebek oluşumunu sağlayan yumurtaları ürettiği gibi; östrojen ve progesteron hormonlarını da salgılar.

Yumurtalık kisti ise, yumurtalıklar üzerinde veya içinde ortaya çıkan içi sıvı dolu keseciklerdir. Her iki yumurtalıkta birden görülebilir, ancak genellikle sadece birinde görülür. Çoğu kadında hayatı boyunca en az bir kere yumurtalık kisti görülür. Hatta bazı kadınlarda adet döngüsünün bir parçası olarak her ay ortaya çıkıp tekrar kaybolmaktadır.

Yumurtalık kistlerinin çoğu ağrısızdır ve herhangi bir belirti vermez. Bu nedenle ancak rutin jinekolojik muayene esnasında fark edilirler. Bazı nadir durumlarda tehlikeli sonuçlara yol açabileceği için takip edilmesi gerekir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri: Yumurtalık kistlerinin çoğu herhangi bir belirtiye yol açmaz. Belirtiye yol açsa bile bu belirtiler oldukça hafif seyredecek ve kaybolacaktır. Ancak kist büyürse, belirti vermeye başlayabilir.

Ağrı: Yumurtalık kistinin yol açtığı en yaygın görülen belirti ağrıdır. Kist büyüdükçe çevre dokulara yaptığı baskı sonucunda ortaya çıkar. Bu ağrı karında veya leğen kemiği bölgesinde görülür, keskin veya hafif olabilir. Yumurtalık kistinin yol açtığı ağrının bazı özellikleri şu şekildedir: Bele ve kalçalara doğru yayılabilir. Büyük tuvalet esnasında ortaya çıkabilir.Cinsel ilişki esnasında rahatsızlığa yol açabilir. Aralıklarla gelip gidebilir veya sürekli olabilir. Kistin bulunduğu tarafta daha yoğun hissedilir.

Karında Şişkinlik Hissi: Belirtilerden biri de az miktarda yemek yedikten sonra bile oluşan doygunluk hissi olabilir.

 • Mide bulantısı, kusma
 • Hazımsızlık
 • Karın ve leğen kemiği bölgesinde baskı hissi
 • Mesanede ortaya çıkan baskı nedeni ile sık idrara çıkma
 • İdrarı tam boşaltamama hissi
 • Adet Sorunları Yumurtalık kisti adette değişimlere yol açabilir.
 • Adet sancısına veya alışılmadık şekilde hafif adet görmeye neden olabilir. Daha az veya daha fazla kanama; adet tarihlerinin değişmesi gibi düzensizliklere yol açabilir.

Gebe Kalmada Güçlük: Adet döngüsü ile bağlantılı olarak ilerleyen kistler doğurganlığı etkilemez. Ancak bazı diğer türdeki yumurtalık kistleri gebe kalmada güçlüğe yol açabilir. Hiçbir yumurtalık kisti (zamanında müdahale edildiği sürece) kalıcı kısırlığa yol açmaz.

Yumurtalık Kistinin Yol Açabileceği Bazı Tehlikeli Belirtiler:

Kist Yırtılması ve Enfeksiyon: Bazı vakalarda yumurtalık kisti yırtılıp içindeki sıvıyı boşaltarak iltihaba ve tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

 • Leğen kemiği bölgesinde (özellikle bir tarafta) şiddetli ağrı veya keskin sancı
 • Yüksek ateş Baş dönmesi, baygınlık geçirme
 • Hızlı nefes alıp verme

Yumurtalık Kisti Neden Olur?

Normal Adet Döngüsündeki Aksaklıklar Adet döngüsü esnasında bir kadının yumurtası, yumurtalıktaki folikül ismi verilen bir kesecik içerisinde gelişir. Çoğu zaman bu folikül yırtılarak içerisindeki yumurtayı serbest bırakır. Spermle buluşması halinde gebelik gerçekleşir. Aksi halde bir sonraki adet döngüsüne geçilir.

Yumurtalık kistlerinin çoğu, adet döngüsüne bağlı olarak ortaya çıkan türdedir. Bu türdeki kistler genellikle kısa ömürlü ve zararsız olmaktalardır.

Fonksiyonel kist de denilen bu türün bazı örnekleri şunlardır: Folikül Kisti: Folikülün yırtılarak içindeki yumurtayı bırakmaması sonucu ortaya çıkar. Bir süre sonra içindeki sıvı ile birlikte bir kiste dönüşür. Genellikle 1-3 ay içerisinde yok olur.

Korpus Luteum Kisti: Folikül keseciği yırtıldıktan sonra genellikle çözülerek yok olur. Ancak erimezse ve yırtıldığı bölge tekrar kapanırsa bir kiste dönüşebilir. Bu türdeki kistler genellikle birkaç hafta içinde yok olur. Ancak büyümesi esnasında ağrıya ve kanamaya yol açabilir. (Gebe olunmadığı halde pozitif çıkan bir hamilelik testi, korpus luteum kistinin varlığına gösterge olabilir.)

Aşağıdaki şartları taşıyan kişilerde, bu türdeki kistlerin ortaya çıkma riski daha fazla olmaktadır:

 • Daha önce yumurtalık kisti geçiren kişiler
 • Adet düzensizliği yaşayanlar
 • İlk adetini 11 yaşında veya daha erken gören kadınlar
 • Kısırlık ilaçları kullananlar
 • Hormon dengesizliği problemi olanlar Aşırı kilolu olan kişiler (özellikle bel çevresinde aşırı yağlanması olanlar)
 • Aşırı strese maruz kalan kişiler

Not: Yumurtlamayı teşvik ederek gebe kalmayı kolaylaştırmayı amaçlayan clompherene içerikli ilaçlar, yumurtalık kisti riskini artırmaktadır. Bu ilaçlar özellikle korpus luteum türü kistlere neden olabilmektedir.