SPERM (SPERMİOGRAM) TESTİ NEDİR?

SAĞLIK 17-11-2018

Sperm testi neden istenir,Sperm testi nasıl olur?


SPERM (SPERMİOGRAM) TESTİ NEDİR?

Baba olmak isteyen adaylarımızın, bir yıl boyunca korumasız olmasına rağmen bu isteği gerçekleşmiyorsa, yaptırması gereken bir testtir.Genelde erkeklerin korktuğu bir test,kadınların yaptırdıkları testin yanında hiç bir şey.

İlk aşama erkek bu testi yaptırmalı,daha sonra eşi hsg benzeri testler yaptırmalıdır.

Sperm testi (spermiogram) mutlaka uzman hekimlerce ve tam donanımlı hastanelerde yapılmalı. Erkek hasta sperm testinde kullanılacak sperm örneğini en az 3 gün, en fazla 5 gün uyguladığı cinsel perhizden sonra donanımlı bir merkeze iletmelidir. Sperm testi sonuçları ise 1 gün sonra öğrenilebilir. Sperm testini doktorunuz 3-8 hafta ara ile en az 2 kez isteyebilmektedir.

Sperm örneğinin hastane ortamında alınması önerilir. Hastane ortamında örnek vermekte zorlanan hastalarda örneğin en kısa zamanda ve vücut ısısına yakın ortamda laboratuvara ulaştırılması önerilmektedir. Mastürbasyon ile örnek veremeyen hastalarda ise semen analizi için geliştirilmiş ve sperme yönelik toksik madde içermeyen özel prezervatifler kullanılarak partneri yardımı ile örnek alınabilir. Alınan örneğin laboratuvarda 1 saat içinde değerlendirilmesi gereklidir.

Peki bu test neyi belirler?

Tek bir testle her şey belirlenmez arkadaşlar. Ama fikirler verebilir,varsa sorun küçük tedavilerle sona erdirilebilir. Korkulacak yada utanılacak bir şey yok. Sperm örneğinizle belirli sperm sayıları ve benzerine bakılır,kısırlık gibi durumlarda da bu teste başvurulur. Yaptırmadan hiç bir şey bilemezsiniz.