PREMATÜRE NEDİR?

SAĞLIK 19-11-2018

Prematüre çocuk veya bebek neden denir,ne ifade eder?


PREMATÜRE NEDİR?

Hamileliğin 37. haftasından önce doğan bebekler prematüre olarak bilinir.

Prematüre bir bebeğin bakımı, bebeğin düşük kilosu ve diğer olası sağlık sorunları sebebiyle zor ve zaman alıcı olabilmektedir.

Buna ek olarak birçok prematüre bebek, hastanede daha uzun süre kalmaya ihtiyaç duymuştur.

Prematüre Ne Demektir?

Bebekler normal süre olarak 38-42 hafta arasında dünyaya gelmektedir. Yeni doğan bebek 37 hafta ve öncesinde doğmuş ise bu bebeğe prematüre denir. Prematüre bebeklerin ağırlığı tam zamanında doğan bebeklere göre çok daha azdır. Prematüre bebekler, organlarının gelişmeye zamanı olmadığı için sağlık sorunları yaşayabilir.

Özellikle doğum tarihi birkaç ay sonra ise bir prematüre doğum korkutucu ve endişe verici olabilmekle birlikte bu durum anne ve babayı telaşa düşürebilir. Zamanından önce doğum, düşük riski olan hamile kadınlar da dahil olmak üzere her kadının başına gelebilir, bu nedenle erken doğumun belirtilerini öğrenmek önemlidir.

Hayatta Kalan Prematüreler: 

Sekiz haftaya kadar erken doğan bebekler, tam zamanında doğmuş bebeklerle aynı yaşam ve normal gelişme şansına sahiptir. 24 ile 25 haftadan sonra doğan bebekler hayatta kalacak kadar olgundur. Ama yeni doğan yoğun bakım biriminde daha uzun bir süre kalmaları gerekir. Eve gittiklerinde özel prematüre bebek bakımına ihtiyaç duyarlar.

Peki bebek neden pramütüre olur?

Prematüre doğumların yaklaşık yarısı açıklanamamaktadır. Fakat araştırmalar, prematüre doğma riski olan bebekler için annelerde karşılaştıkları durumları şöyle sıralar:

  1. Daha önceden prematüre bebek doğurmuş olan kadınlar
  2. İkiz, üçüz veya daha fazla doğum yapacak olan hamile kadınlar
  3. Belli rahim veya servikal anormalliklere sahip kadınlar
  4. İlk kez doğum yapan gençler
  5. İlk çocuklarını doğuran 37 yaş üzeri kadınlar

Prematüre sebepleri nedir?

Hamileliğiniz sırasında bazı koşullar prematüre doğum olasılığını artırabilir.

  • Rahim yolu enfeksiyonları, vajinal enfeksiyonlar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve diğer muhtemel enfeksiyonlar
  • Diyabet
  • Yüksek tansiyon - Pıhtılaşma bozuklukları (trombofili) - Vajinadan kanama - Bebekte bazı doğum kusurları - Hamilelikten önce zayıf olmak - Obezite
  • Hamilelikler arasında kısa süre (doğum ve bir sonraki hamileliğin başlangıcı arasında 69 aydan az süre olması) Prematüre doğum yapma riskini arttırabilir.

Bu riskleri taşıyorsan, doktorunla takip içerisinde olman önemlidir.