Paraben'in Vücudumuza Zararları

SAĞLIK 25-12-2018

Paraben nedir? zararları nelerdir?


Paraben'in Vücudumuza Zararları Vücudumuza zararlı olan kimyasal maddeler arasında yer alan parabenler özellikle  ilaç , kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektöründe koruyucu olarak yaygın bir şekilde kullanılmakta olup şampuan, nemlendirici, , deodorant, diş macunu, sabun ve çeşitli kremler gibi kullandığımız birçok ürünün içeriğinde bulunmaktadır.

Bununla birlikte raf ömrünü uzatıcı etkiye sahip olduklarından Salata sosları, mayonez, hardal, ketçap, dondurulmuş gıdalar-sebzeler, reçeller, meyve suları gibi çeşitli gıdaların içerisinde de bulunmaktadırlar.

Parabenler, para-hidroksibenzoik asitin esterleridir. Adını kimyasal yapısına bağlanan alkil (R) guruplarından alır.(metil, etil, propil,veya butil ).

Yaygın parabenler;

metilparaben(E218), etil paraben(E214), propilparaben(E216), bütilparaben ve heptilparaben(E209) dir.

Bunların yanısıra izobütilparaben, izopropilparaben, benzilparaben ve onun sodyum tuzu bulunmaktadır. Ürünlerin içerisinde birden fazla bulunabilen parabenler bakteri,mantar ve küf oluşumunu engellemek amacıyla da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Raflarda uzun süreli kalabilsin diye koruyucu olarak kullanılan paraben içerikli ürünler, paraben içermez  şeklinde ifade edilip, bunun yerine tüketiciyi bilgilendirmek amaçlı yasa gereği E kodları kullanılabilmektedir.

Parabelerin yaygın kullanımın temel sebebi düşük maliyetli koruyucular olmasıdır. Bebek kremlerinden mide ilaçlarına kadar birçok alanda kullanılmakta olan bu maddelerin zararları arasında; 

Güneş ışınlarına karşı hassasiyet,

Bebek ve çocuklarda öğrenme sorunları,

Gelişimsel bozukluklar,

Bağışıklık sitemi sorunları ve ilerleyen zamanlarda üreme bozuklukları,

Cilt yaşlanması , DNA hasarları sıralanabilir.

Zararlı olan bu madde egzama gibi ciltte tahriş edici yan etkiler de oluşturabilmektedir.

Eğer kullanılan ürün belli miktarın üzerinde Paraben içeriyorsa bu etkilerin oluşma olasılığının yüksek olduğu düşünülmektedir.Bu nedenle alacağımız ürünlerin içeriğine dikkat edip İçindekiler kısmını okumalıyız. Parabenler dahil mümkün olduğunca her türkü kimyasal içerikli maddeden kendimizi korumalı, kullandığımız ürünlerde ve gıdalarda ,Sağlık ve Tarım Bakanlığı onaylarına ve gerekli üretim onay sertifikalarına dikkat etmeliyiz. Vücudumuz ve Ailemize de bu konuda gerekli öğütleri vermeliyiz.