MENOPOZ NASIL ANLAŞILIR ?

SAĞLIK 07-05-2018

Menopoz belirtileri ve etkileri nelerdir ?


MENOPOZ NASIL ANLAŞILIR ?

Menopoz kadınlarda genellikle 35-55 yaşları arasında başlayan bir hormonal dönemdir ve her kadının menopoz olması gayet doğal ve normal bir olaydır.

Menopoz süresi zarfında, yumurtalıklarınız küçülür ve adet döngüsünü kontrol altına alan östrojen ve progesteron hormonları üremeyi ve üretmeyi bırakırlar, yumurtalar tükenir ve doğurganlık azalır. Artık hamile kalabilme ihtimaliniz ortadan kalkar.

Menopoz üç dönemden oluşur:

Perimenopoz: Menopozdan önce östrojen ve hormon seviyelerinin düşmeye başladığı 3-5 yıllık dönem perimenopoz olarak adlandırılır. Genellikle 40 yaşlarının sonlarında perimenopoz dönemi başlar ve düzensiz adet kanamalarıyla birlikte; vücut ısısında ani değişimler, özellikle geceleri artan aşırı terlemeler, uyku bozuklukları, uykusuzluk, kalp atış hızında artış, kalp çarpıntıları, duygu durum değişiklikleri, sinirlilik, depresyon, kaygı, cinsel ilişki sırasında vajinal kuruluk veya rahatsızlık, üreme sistemi sorunları görülür. Perimenopoz dönemi içindeyken, halen hamile kalma şansınız vardır ve bunu önlemek istiyorsanız; son döneminizden bir yıl sonrasına kadar bir doğum kontrol şekli önerilir. Adet kanamasını kontrol etmek ve ani ısı değişimi semptomlarını gidermek için progestin hormonu terapisi ya da tedavisi bir seçenek olabilir. Yaşam tarzında yapılan değişiklikler de diğer nahoş semptomların giderilmesine yardımcı olur.

Menopoz: Kadınlarda ortalama olarak menopoz yaşı 51-52’dir. Basit ve genel tanımıyla; hastalık, ilaç, hamilelik veya emzirme gibi diğer nedenleri yaşamadan 12 ay geçirdikten sonra artık menopoza girmiş olursunuz.

Perimenopozdan menopoz sonrası dönemine geçiş 1-3 yıl sürebilir. Her kadının benzersiz olduğunu ve menopozu farklı şekilde yaşayacağını hatırlamak önemlidir. Bazı kadınlarda menopoz döneminde herhangi bir belirti görülmeyebilir ya da genelin şikayetlerine bakıldığında daha kolay ve hafif belirtilerle atlatıyor olabilirler. Bunda herhangi bir kötü durum ya da sıkıntı yoktur.

Postmenopoz: Menopoz son adet döngüsünden bu yana bir yıl geçtikten sonra başlar. Perimenopozda başlayan diğer belirtiler menopoz ve menopoz sonrası devam edebilir. Ek olarak östrojenin azalması nedeniyle kalp hastalığı, osteopeni (kemik yoğunluğunda azalma hastalığı) ve osteoporoz (kemik erimesiI riski artar.

Erken Menopoz: Kadınlarda 35 yaş öncesi menopoz görülmesi erken menopoz olarak adlandırılır. 35 yaş sonrasında yaşana menopoz dönemi için erken menopoz demek yanlış olur.

Doğal yaşlanma dışındaki bazı olaylar menopozun erken dönemine neden olabilir:

Histerektomi; rahmin alınması ameliyatıdır. Ameliyat sonrası yavaşça belirtiler oluşmaya başlar.

Ooferoktomi; yumurtalıkların ve tüplerin çıkarılması ameliyatıdır. Menopoz belirtileri ameliyattan hemen sonra görülmeye başlar.

Prematüre Over Yetmezliği; yumurtalıkların fonksiyon kaybına uğramasıdır, belirtiler normal seyrinde gelişir.

Radyoterapi veya kemoterapi; genetik, cerrahi veya kanser tedavileri nedeniyle yumurtalıkların faaliyetlerini azaltması ya da durdurmasıdır.

Menopozun Etkileri Kadınların yaşadığı belirtiler, öncelikle kadın üreme hormonlarının östrojen ve progesteron üretiminin düşmesi ile ilgilidir. Belirtiler, bu hormonların kadın vücudu üzerindeki birçok etkisinden dolayı geniş ölçüde değişir.

Östrojen adet döngüsünü düzenler ve vücudun aşağıdaki kısımlarını etkiler:

 • üreme sistemi
 • idrar yolu
 • kalp
 • kan damarları
 • kemikler
 • göğüsler
 • cilt
 • saç
 • mukoza zarları
 • pelvik kaslar
 • beyin

Menopoz doğal bir biyolojik süreçtir. Ancak sıcak basması gibi fiziksel semptomlar ve menopozun duygusal belirtileri uykunuzu bozabilir, enerjinizi düşürebilir veya duygusal sağlığı etkileyebilir. Menopozun yaşam tarzı ayarlamalarından hormon tedavisine kadar pek çok etkili tedavisi mevcuttur.