MEME UCUNDA AĞRI NEDEN OLUR?

SAĞLIK 03-12-2018

Göğüs ucunda ağrı ve sızlama neden olur? Hangi hastalıkların belirtileridir?


MEME UCUNDA AĞRI NEDEN OLUR?

Birçok kişinin şikayetçi olduğu bir sorun meme ucu acıması. Genelde yanlış sütyen seçimi, hamilelik ile ilişkilendirilirse de başka nedenler de bulunmaktadır. Peki meme ucumda acıma neden olur?


İlk olarak Alerjik reaksiyon gösteriyor olabilirsiniz. Vücut şampuanları, kerem ve sabunlar bu reaksiyonu hayata geçirebilir.

Hamilelik; Hormonların dalgalanmasıyla birlikte tabiki göğüslerimizde birtakım farklılıklar görülecektir. Özellikle gebeliğin ilerki aşamalarında göğüs de büyüme, göğüs ucunda koyulaşmayla birlikte ağrı ve sızı oluşmaktadır. Pamuklu iç çamaşırları kullanarak ağrıyı azaltabilirsiniz.

Meme dokusunda iltihap; Titreme , ateş ve halsizlik de varsa ağrıyla birlikte.. İltihap olasılığı yüksek.

Adet dönemi; Psikolojimiz gibi vücudumuzun belirli yerlerinde de ayar kaçıyor malesef. Adetle birlikte göğüsler dolgunlaşıyor, ağrı,sızı kaçınılmaz oluyor. Tuzlu gıdalardan kaçınmanızı öneriyorum..

Raynaud sendromu; Bu bulguya ayrıntılı bir şekilde işleyeceğim. Ama meme ucunda ağrı varsa ve özellikle kışın artıyorsa, büyük ihtimal raynaud yani meme ucu üşümesi sendromuna girmiş olabilirsiniz. Ve ağrı için meme ucuna masaj yaparak, ılık su kompresi uygulayarak azaltabilirsiniz.

Meme Kanseri; Umarım bu aşamaya gelmemişizdir. Eğer meme uçlarında ağrı, sızıyla birlikte akıntı, yanma varsa mutlaka doktora görünün. Son zamanlarda meme kanseri çoğaldı.

Kanser olmasak bile yılda bir kez meme filmi,ultrasonu çektirelim..