KULUNÇ NEDİR

SAĞLIK 19-03-2018

Kulunç nasıl geçer ?


KULUNÇ NEDİR

Şiddetli ağrılara ve özellikle kalın bağırsak kaslarının kasılması sonucu oluşan ve omuz başlarında hissedilen ağrılara, halk arasında kulunç adı verilmiştir.

 

Kulunç ağrısını, kol, bacak ve gövdede sebebi tam açıklanamayan ağrılı durum olarak tanımlayabiliriz. Tıp dilindeki ismi fibrositis olan kulunç, oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle boyun ve sırt ağrısı olarak karşımıza çıkar. Fakat kasın bulunduğu her yerde bulunabilir. Romatizmal şikayetlerle gelen hastaların yüzde onbir kadarını kulunçlu hastalar oluşturur. Primer (birincil) fibrositiste, sadece ağrı vardır. Sekonder(ikincil) fibrositis ise, kronik enfeksiyonların ve bağ dokusu hastalıklarının seyri sırasında görülür. Sadece kulunç denince primer fibrositis anlaşılmaktadır.turkeyarena.net Kulunç ağrısı, tetik nokta denen bazı bölgelerde daha fazla duyulur.

Tetik noktaya basmakla ağrı artar. Hareketsizlikle de ağrı artar. Hafif egzersizle ağrı azalır, ağır egzersizle artar. Kuluncun ağrı dışında hiçbir tehlikesi ve zararı yoktur. Hastaların bu yönden rahat olması gerekir. Tedavide, lokal sıcak uygulaması, sinir ve kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Kasları, hastanın bilinçli olarak gevşetmesini sağlayacak gevşeme egzersizleri, belki de tedavinin en önemli bölümünü oluşturur. Ense ve omuzları örtecek büyüklükte bir havlu sıcak suya batırılır ve yakmayacak sıcaklıkta iken omuza konur. Eller göbek üzerine konur. Vücut gevşek bırakılır. Kafa, önce mümkün olduğu kadar sağa, sola, öne, arkaya eğilir. 10-15 defa yapıldıktan sonra bu defa başa daire çizdirilir ve bu esnada gözler açık olmalıdır. Daire hareketi her iki tarafa yapılmalıdır. Ayrıca bu seans esnasında sırt, boyun ve omuz kaslarına masaj yapılır. Sıcak havlu birkaç defa değiştirilene kadar bu egzersizler ve masajlar tekrar edilir.

Akupunktur ile yapılan uygulamalar da faydalıdır.

Kulunç Hastalığının Belirtileri:

  • Kaslarda şiddetli ağrı
  • Ağrıdan dolayı uyku uyumada zorluk çekmek
  • Sırttan kola doğru yayılan ağrı ve uyuşma
  • Boyun ağrısı
  • Nefes alırken gögüste batma hissi
  • Sürekli yorgunluk
  • Eklemlerde tutukluluk Kaslarda ağrı,spazm,uyuşma,sızlama...