HSG Nedir?

SAĞLIK 16-11-2018

HSG nasıl çekilir, HSG neden istenir,HSG film çektirme fiyatları nedir?


HSG Nedir? HSG, özellikle çocuk sahibi olmak isteyip de olamayan,anne adayları için istenen belgelerden biridir. HSG filmiyle hamileliğin neden gerçekleşmediği çoğu zaman anlaşılır. Tüplerin durumuna bakılır,kis benzeri şeyler var mı araştırılır. En kapsamlı ve gerçekçi olan bu filmdir. Bir şeyiniz yoksa bile çektirmenizde fayda vardır.

Histerosalpingografi (HSG), diğer adıyla ilaçlı rahim filmi, tüplerin ve rahim içinin kontrast madde verilerek radyografik yöntemlerle araştırılması için kullanılan bir saptama yöntemidir. İşlem esnasında radyografide görülen bir sıvı rahim ağzından rahim içine verilerek bu sıvının rahim içini ve tüpleri görünür hale getirmesi sağlanır. Kontrast madde rahim ağzından basınçla verildiği için bazı durumlarda tüplerdeki mukus benzeri engelleyici yapıları temizleyerek tedavi edici etki de gösterebilir. Klasik olarak rahim filmi çekildikten sonraki ilk 6 ayda gebelik oranlarında bir yükselme vardır. Rahim filmi hem tüplerin hem de rahim içinin durumunu gösterdiği için kısırlık olup olmaması açısından dak kullanılan bir tekniktir.

Peki HSG Nasıl Çekilir?

Adet kanamasının bitiminden 3-4 gün içinde çekilmelidir. Bu dönemde rahim içi dokusu ince ve gebelik ihtimali düşüktür. Böylece hem filimlerin kalitesi artar hem de olası gebeliğe verilecek zararlar engellenmiş olur. HSG (ilaçlı rahim filmi) çekmeden yarım saat önce oluşabilecek kramp tarzı ağrıları engellemek için bir ağrı kesici alınması tavsiye edilir. İşlem esnasında kadın röntgen masasına uzanır ve bacaklarını kendine doğru toplar. Doktor jinekolojik muayene esnasında kullanılan spekulum adı verilen aleti vajinaya yerleştirir. Vajina ve rahim ağzı bir solüsyon ile temizlendikten sonra rahim ağzı bir alet yardımı ile tutulur ve rahimi düz bir pozisyona getirmek için çekilir. Rahim ağzına ince bir katater yerleştirilir. Bu katater vasıtası ile sıvı rahim içine verilir. İlacın rahim ve tüplerden geçişi skopi altında gözlenir ve filmleri çekilir. Daha sonra yerleştirilen cihazlar sırası ile geri alınır ve işlem sonlandırılır. Tüm işlem 5-10 dakika kadardır.

HSG çekildikten sonra ağrım olacak mı?

HSG çekilmesi kısmen ağrılı bir işlemdir. Ancak bu ağrı kısa süreli bir ağrıdır ve dayanılamayacak düzeylerde değildir. Ağrının şiddeti kişiye göre farklılık gösterir. Özellikle ilaç verilirken rahimde bu yabancı maddeye karşı reaksiyon ve kasılmalar olur. Bu ağrı nedeni ile bazen tüplerde spazm olabilir ve normalde açık olan tüpler kapalı gibi görülebilir. Bu nedenle HSG'nin genel anestezi altında çekilmesini öneren ekoller vardır. Ancak çoğu zaman genel anesteziye gerek duyulmaz. Bizim görüşümüz genel anestezi uygulanmasına hastanın durumuna göre karar verilmesinden yanadır. Hastaların çok büyük bir kısmında işlemden 30-60 dakika önce alınacak olan bir ağrı kesici işlemin rahat ve sorunsuz geçmesini sağlar. Film çekilmesini takip eden birkaç saat içinde adet sancısına benzer hafif kasık ağrısı ile birkaç gün süreyle lekelenme tarzında hafif kanamalar görülebilir.

HSG filmi fiyatları nelerdir?

Her hastahane farklı fiyat çıkarabilmektedir. Ama genel olarak 350 civarında olduğunu biliyoruz. Devlet hastahaneleri bunu ücretsiz yapıyor, fakat aylarca sıra beklemen gerekiyor.