HER KAN TESTİN DE GEBELİK BELLİ OLUR MU?

SAĞLIK 27-04-2018

Kan tahlilinde hamilelik anlaşılır mı ?


HER KAN TESTİN DE GEBELİK BELLİ OLUR MU?

Farklı kan değerlerinin kontrolü için gerçekleştirilen kan testlerinde hamileliğin belli olup olmadığı merak edilmiştir.

Gebelik döneminde vücutta gebelik hormonu adı verilen Beta-HCG hormonunda artış gözlenir. Artış gözlenen Beta-HCG ilk olarak kana sonra da idrara salınır.

Hamilelik sürecinde olmayan kadında, Beta-HCG hormon değerleri sıfır veya sıfıra yakın olurken gebeliğin ilk haftasıyla birlikte vücuttaki bu hormon değerinde bariz artışlar gözlenir. Bu süreçte uygulanan testlerde de ölçülen Beta-HCG değerleri sayesinde gebelik tanısı yapılmaktadır.

Normal Kan Tahlilinde Gebelik Anlaşılır mı?

Yaşanan herhangi bir rahatsızlıktan veya çeşitli semptomların ardından bulguların doğru değerlendirilmesi açısından uzman hekimler tarafından kan tahliline gerek duyulabilmektedir.

Uygulanan kan tahlili sayesinde kanın içeriğindeki maddelerin oranları ve miktarları hakkında geniş bir ölçüm elde edilir. Alınan kanın tıbbi ortamda incelenip akabinde ölçümlenmesi, kan tahlili olarak tanımlanmaktadır.

İçeriğin en başında Beta-HCG yani gebelik hormonunun ilk olarak kana sonra idrara salındığından bahsetmiştik.

Hormonun idrara geç salınmasından ötürü eczanelerden kolayca temin edilip uygulanabilen gebelik testlerinde hata oranı, uygulanan kan testine göre daha fazla çıkmaktadır.

Bu yüzden uzmanlar tarafından da kesin ve doğru gebelik tanısı için kan testi tavsiye edilir.

  • Normal şartlarda farklı bir rahatsızlık araştırması ile ilgili uygulanan kan tahlilinde gebelik hormonu değerleri gözlenmediğinden, özel olarak Beta-HCG değerinin ölçülmesi istenmediği sürece hamilelik saptaması yapılamaz. Ancak uzman hekim tarafından kandaki Beta-HCG değerinin ölçülmesi belirtilirse, kan tahlilinde bu değerin de ölçümü gerçekleşir.