DOĞUM ÇATLAKLARI NASIL GEÇER ?

SAĞLIK 21-11-2018

Doğum sonrasında olan çatlakların tedavi edilmesi..


DOĞUM ÇATLAKLARI NASIL GEÇER ?

Doğum yapan birçok insanın çatlaklarla canlarının sıkıldığını biliyoruz.

Bu çatlaklar her doğum sonrası olmuyor, kişiye bağlı olarak çok kilo alıp,doğumdan sonra zayıflaması çatlağa neden oluyor. 

Eskiden kendi kendine geçmesini beklerken, artık losyon,krem doktorların yazdığı ilaçlarla hiç iz kalmıyor.

Çatlaklardan kurtulmanın yolları: Hamilelik döneminde çatlak oluşumu, dengeli beslenme, bol su içme ve vücudun iyi nemlendirilmesiyle önlenebiliyor. Bu tedavide lazer, dermoroller ve kimyasal peeling gibi etkili yöntemler öne çıkıyor. Çatlak bir çeşit deri yırtılması, derinin aşırı gerilmesine bağlı olarak, cildin elastin ve kolajen dokularındaki sonrasında ortaya çıkan bir çeşit deri yırtılmasıdır. Çatlaklar ilk oluştuklarında pembe görünümdedir, zaman geçtikçe bu çizgiler mora, daha sonrada beyaza dönüşür. Çatlaklar sadece renk değişikliği şeklinde değil, aynı zamanda deride kabarık veya çukurlaşma şeklinde görüntü bozukluğuna da neden olabilir.

Çatlaklarla nasıl başedebiliriz?

Hamilelik sonrasında ise çatlak tedavisinde kimyasal losyon, dermoroller, lazer, çeşitli dermo kozmetik kremler kullanılır. Medikal olarak tretinoin (vitamin A) ve meyve asidi içeren ürünler tedavi edicidir. Vitamin A içeren ürünler emzirme süresince kullanılmamalıdır. Tedavide cilt tipi, çatlağın evresi, genişliği, bölgesi, mevsim gibi çeşitli faktörler göz önüne alınmaktadır.

Evde yapabileceklerimiz?

Bol bol su içmek,

Çatlayan bölgeyi nemlendirmek ve

Dengeli beslenmek bu kadar basit.