NASIL ZAYIF KALABİLİRİM ?

DİYET 22-12-2017

Zayıf kalabilmek için yapılması gerekenler nelerdir ?


NASIL ZAYIF KALABİLİRİM ?

Diyet savaşlarını kazanmak istiyorsanız, tabağınızı sebze ve meyveyle doldurun. Sebze ve meyve yediklerinizin temelini oluşturmalıdır. Ve bence en önemlisi inançlı olmalısınız ;)


Vücudumuzda yapım ve yıkım olayları bir döngü halinde sürekli gerçekleşmektedir. Vücudumuzda oluşan yapım ve yıkım olaylarının toplamı bizim metobalizmamızı oluşturur. Metabolizmanın devamlılığı için vücuda enerji gereklidir.

Yaşamın sürmesini sağlayan enerji; vücuda fazla alındığında şişmanlığa, az alındığında ise zayıflığa sebep olur.

Eğer alınan enerji ve kullanılan enerji arasında da bir denge olursa kişi olduğu kiloda sabit kalır.

Zayıf ya da formda olan bir kişi aynı kilosunu korumak istiyorsa ya aldığı enerjiyi kullanmalı ya da kullanabileceği kadar enerji almalıdır.

Siz sağlıklı bir bedene sahip olmak için mücadele edeceksiniz, önemli olan televizyonda gördüğünüz mankenler gibi olmak değil, vücudunuz için doğru olan kilo ve sağlığa sahip olmaktır.

Meyve ve sebze tüketenlerin, karbonhidrat tüketenlere oranla kilo sorunu daha azdır çünkü meyve ve sebzeler düşük enerjili besin grubudur. Yani koca koca tabaklarda salata ve sebze tüketseniz de, diğer besinlere göre daha az kalori alırsınız. Üstelik meyve ve sebzeler genel olarak lif ve su bakımından çok zengindirler.

Anneniz çocukken yemekten önce bir şey yememeniz gerektiğini, bunun iştahınızı kapatacağını söylerdi ya; bu doğru! O yüzden yemekten önce çorba için veya salata yiyin.

Yemekten önce yenen çorba veya salata açlık hissini azaltır ve ana yemeğin daha az yenmesini sağlar. Elbette kremalı çorbalar ve bol yağlı soslu salataları tercih etmeyin. Zayıf kadınlar atıştıracak bir şey aradıklarında, kalorisi düşük ama görüntüsü büyük şeyleri tercih ediyorlar.

Meyve, sebze ve yoğurt gibi tercihler, küçük ve kalorisi yüksek şeylerden daha büyük göründüğünden, önce beyninizi doyurmanızı sağlıyor. 

Besinler hacim olarak büyük olduklarında, kalorisi az bile olsa, insan beyni onu daha karın doyurucu buluyor.

Eğer çok sık dışarıda yemek yiyorsanız, bu durum diyet yapmanızı riske atabilir. Restoranlardaki porsiyonlar büyüktür ve para ödediğiniz için hepsini bitirmek zorunda hissedersiniz. Yani doysanız bile yemeye devam edersiniz.

Restoranlarda hazırlanan yemeklerin sebze olanları bile yüksek kalori içerebilir, bu yüzden yemeden önce neyle pişirildiğini öğrenmelisiniz. Dışarıda yiyecekseniz, ızgara ve salatayı tercih edin.

Yiyeceklerin sizi hakimiyet altına almasına izin vermeyin. Diyet yapan kişilerin hayalini pizza, hamburger, patates kızartması, pasta gibi kalorili şeylerdir. Bunlardan uzak durun.

Giderek kronikleşen bu durum, diyetin daha zor yapılmasına neden olur. Siz yiyeceğiniz gıdaların hayaline yönelin. Olayı pozitif hale getirin. Sağlığınızı, hafifleyeceğinizi, zayıflayınca olacağınız hali görün ve düşünün.

Yediklerinizi yazarsanız, diyetten daha fazla verim alırsınız. Bu liste sayesinde daha sağlıklı beslenmeye başladığınızı göreceksiniz. Sadece yediklerinizi değil içtiklerinizi de yazmayı unutmayın.